• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHODezinformace o klimatu // Dont confuse me with the facts!
    Jedním ze zásadních důvodů, proč je klimatická změna tak obtížné téma je obrovské množství dezinformací, které ho obklopuje. Sociologové identifikovali široké dezinformační hnutí, které je z části organizované fosilním průmyslem. Množství empirických důkazů ukazuje, že fosilní průmysl ročně vynakládá obrovské množství prostředků za cílem oddálit nebo neutralizovat politiky směřující k regulaci spotřeby fosilních paliv. Jak se ale v takové debatě vyznat? Jaká je česká debata v kontextu světa? Ale hlavně jaké subjekty se do dezinformací zapojují, jaké techniky a jaké prostředky používají k neutralizaci veřejné diskuze.
    rozbalit záhlaví
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    btw už to tu sleduje ID KRETINSKY? :D
    TUHO
    TUHO --- ---
    Na info.cz vyšel report z Křetínského vystoupení na konferenci Shifts23

    V zahraničí se mu říká „Česká sfinga“. Oproti jiným superboháčům totiž Daniel Křetínský na veřejnosti hovoří jen velice střídmě. Nyní však nejbohatší muž Česka udělal výjimku a vystoupil na konferenci Shifts23 pořádané deníkem E15, kde velmi otevřeně hovořil o aktuálních výzvách Česka i Evropy.

    • Co si jeden z nejvlivnějších evropských byznysmanů myslí o vládě Petra Fialy?
    • Co vzkazuje do Bruselu a jak se staví k největším evropským výzvám?
    • Jak přemýšlí o svém byznysu?

    Přečtěte si pět klíčových postřehů z hodinového rozhovoru s Danielem Křetínským.
    (A pro pořádek: Daniel Křetínský skrze své firmy vlastní jak deník E15, tak i INFO.CZ.)

    1. Dekarbonizace? Potřebujeme pragmatický pohled!
    Jednou z největších současných výzev Evropy je dekarbonizace a Green Deal, který počítá s přechodem na bezemisní ekonomiku do roku 2050. „My jsme však k tomu v Evropě přistoupili hodnotovým způsobem, stylem ‚lead by example‘. Chceme ‚jít příkladem‘ a ukázat světu, jak přejít na bezemisní ekonomiku,“ popisuje Křetínský.

    Jenže – argumentuje český byznysman – takový přístup „začal znemožňovat racionální diskusi“. „Stanovili jsme si totiž jasný, poměrně drastický cíl,“ popisuje Křetínský. „Ovšem odporovat tomuto cíli znamená odporovat celé myšlence dekarbonizace.“

    Křetínský, jehož jádro byznysu leží v energetice, neapeluje na to, že je třeba tento cíl změnit, změkčit, posunout. Doslova tvrdí: „Neříkám, abychom se vzdávali cílů v oblasti snižování emisí.“ Argumentuje však, že je třeba změnit přístup, jak bude Evropa emise snižovat.

    Je třeba, aby se Evropa ideově posunula. Aby byla více pragmatická. A aby namísto přístupu „lead by example“ přišla s konkrétním a funkčním řešením. Možností je podle něj celá řada: Evropa například může snižovat emise nejen na svém území, ale i mimo ně. „To je vzhledem k tomu, že Evropa se na globálních emisích podílí necelými osmi procenty, poměrně racionální řešení,“ argumentuje Křetínský.

    2. Naše role v Evropě
    Imperativ dekarbonizace má pochopitelně vliv na tradičně průmyslová odvětví v Evropě. Zejména pak na automobilový průmysl, na energetiku. A Daniel Křetínský by „si přál, aby Česko bylo v tomto ohledu zastáncem racionálního hlasu v Evropě.“

    Tak tomu podle něj sice do jisté míry již je, nicméně se nám nedaří zformovat širší křídlo podobně smýšlejících zemí, které by hovořily stejným hlasem. „Představoval bych si větší aktivitu na mezinárodním poli v oblasti prosazování změny paradigmatu, respektive konkrétní racionální politiky.“

    Tím zásadním, na co podle Křetínského nesmí Česko nikdy zapomenout, je, že „potřebujeme investice a zahraniční investory“. Předpokladem je pak předvídatelné investiční prostředí, které by v investorech udržovalo důvěru.

    „Evropa má v tomto ohledu tři klíčové hodnoty. Jednak skvělý právní a regulační rámec – stále jsme jedno z nejlepších prostředí na světě, kde se dá podnikat. Za druhé pracovní sílu, která je kvalifikovaná jak v oblasti inovace, tak v oblasti exekuce. A za třetí máme obrovský jednotný trh,“ vypočítává Křetínský.

    Podle byznysmana se nyní „musíme starat o to, aby tyto výhody zůstaly zachovány na úrovni Evropy a Česko pak musí v rámci Evropy excelovat. To je způsob, jak uspět.“

    3. K vládě Petra Fialy
    Daniel Křetínský se také vyjádřil k vládě Petra Fialy – a veskrze to byla slova pochvaly. „Podporuji českou vládu z hlediska její hodnotové orientace i komunikace, je to určitě vláda, za kterou se nemusíme stydět.“

    Ovšem na druhou stranu... „Máme kompetentní ministerstva. Ministerstvo financí je vysoce kompetentní, na MPO jsou pracovníci, kteří tématu dobře rozumějí. Ale když se občas podíváte na celkový výstup toho procesu, na ten úřad, na to, co předkládá za podklady, je to složitější.“

    Křetínský to ilustruje na schopnosti svého analytického týmu, který pro jeho firmy detailně mapuje evropský tok elektřiny. „U každé elektrárny v Evropě máme představu, jakou má účinnost, jak dlouho poběží, kdy bude odstavena z provozu.“ A pochybuje, zda má tuzemský státní aparát k dispozici podobně detailní data, na jejichž základě by pak mohl stavět konkrétní politiky a smysluplné výhledové plány.

    Křetínský argumentuje, že stát by měl daleko více komunikovat právě s průmyslovými a dalšími byznysovými podniky a „hledat možnosti, jak ty informace vstřebávat“. „Potřebujeme ministry, kteří naslouchají státní správě, a ve státní správě pak mít alespoň několik kompetentních lidí, kteří jsou schopni vést debatu s průmyslem a zpracovávat výstupy, které od průmyslu dostanou. Dnes tam v podstatě nejsme,“ uvedl Křetínský.

    4. K investicím do umělé inteligence
    Daniel Křetínský podniká převážně v tradičních byznysech. V energetice, retailu, médiích. A jak říká, do nových trendů, jako je umělá inteligence, se investorsky a priori nežene. „Není to náš úkol v systému, nejsme investor do inovací, investujeme do tradičních odvětví. Za tím stojí určitá byznysová logika a vyhodnocení našich vlastních schopností, které se snažíme nepřehánět.“

    Zároveň ale říká, že se v oblastech svého podnikání bude snažit o „správné uplatnění“ nových trendů včetně AI. „Paradoxně největší pozornost to poutá v souvislosti s našimi investicemi do médií. Juraj Felix (ex co-CEO CNC) pracuje na několika projektech, které ukazují překvapivé výsledky.“ Křetínský dodává, že nevylučuje okrajové investice do start-upů věnujících se umělé inteligenci; primárně ji však chce rozvíjet ve „svých“ odvětvích.

    5. K výhledu cen energií
    Jak se budou podle Daniela Křetínského vyvíjet ceny elektřiny v příštích letech? „Jsou dvě věci, které hrají obrovskou roli. Nyní je stále klíčovým faktorem ovlivňujícím cenu ,base loadu’ (základního zatížení) cena zemního plynu. U ceny plynu v Evropě je zásadní otázka, zda bude pokračovat ruský tok, respektive v jakém rozsahu budeme spoléhat na LNG,“ vypočítává Křetínský.

    Připouští přitom, že zda se politici přikloní na jednu či druhou stranu, je především hodnotovou otázkou.

    Pokud se Evropa vydá cestou LNG, Křetínský připomíná, že okolo roku 2026 by mělo na globálním trhu dojít k výraznému nárůstu kapacit zemního plynu. „Od roku 2026 by tak na světovém trhu měl být dostatek LNG – a pokud nedojde k velkým geopolitickým otřesům, viděl bych cenu plynu v tomto období na úrovni mezi 20 a 30 eury za MWh.“

    „Aktuálně je trh nervózní a predikovat je velmi složité, ale dlouhodobě bych viděl cenu elektřiny bez vnějších otřesů těsně nad 100 eury za MWh,“ uzavírá český byznysman.

    INFO.CZ | „Česká sfinga“ vystoupila ze stínu. Pět klíčových poselství z ojedinělého vystoupení Daniela Křetínského
    https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/ceska-sfinga-vystoupila-ze-stinu-pet-klicovych-poselstvi-z-ojedineleho-vystoupeni-daniela-kretinskeho
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Czech minister warns over attacks by newspaper co-owned by Daniel Křetínský

    Jozef Síkela accuses billionaire of using his media assets to criticise government’s acquisition of gas pipeline operator
    TUHO
    TUHO --- ---
    He could decide the future of Royal Mail. And you’ve probably never heard of him
    https://www.prospectmagazine.co.uk/ideas/business/61590/future-of-royal-mail-daniel-kretinsky?
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Nj, to je zacykleni. Nedostatek transparence v tech vrchnich patrech vede k temhle spekulacim. Zaroven rada techle miliardaru vyuziva svoje bohatstvi k tomu, aby ruznejma ne uplne fer zpusobama ovlivnovala verejnou debatu (viz Tykac a troli farmy, Kretinsky a skupovani medii). A jaky mas realny zpusoby, jak do tehle kruhu nahlidnout? Zadny. A pritom casto ovlivnujou politiky statu uplne mimo zorny pole verejnosti.
    Btw muzes sem hodit ten text prosim? Ja to jeste necet .]
    TUHO
    TUHO --- ---
    Limity jsme my
    Daniel Křetínský je oligarcha jako Andrej Babiš. Jen místo kuřat prodává uhlí a plyn.
    A Komerční banka mu na to půjčuje.
    Jen z uhlí má Křetínského impérium větší emise než celé Finsko. Kromě uhlí obchoduje druhý nejbohtatší Čech také například s ruským plynem a jedna z jeho firem se nedávno ocitla i na oficiálním seznamu sponzorů ruské invaze.
    Zatímco miliony lidí si loni nevěděly rady s účty za energie, Křetínský v podstatě zdvojnásobil svůj majetek. A když byl čas zaplatit daň z miimořadných zisků, oznámil raději přesun své firmy do zahraničí.
    Komerční banka poskytuje Křetínskému pravidělně úvěry na rozšiřování jeho špinavého byznysu. Banka, která tvrdí, že je pro ni udržitelnost zásadní, nemůže financovat fosilní byznys: je na čase dát Křetínskému kopačky. 💔
    Svou image si uhlobaron hlídá skrz svá média, navzdory jeho miliardovým PR investiciím ale napsalo více než 500 lidí v minulém týdnu Komerční bance, aby ukončila svou spolupráci s EPH.
    Zástupci koalice Zastavme špinavé prachy dorazili také na valnou hromadou banky. Kromě proslovů vevnitř uspořádali happening venku, bavili se s akcionáři i zaměstnanci.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Koukam, ze na Bloombergu vysel delsi clanek shrnujici fosilni imperium Daniela Kretinskeho, ktery se vypracoval na jednoho z nejvlivnejsich energetickych hracu v cele EU diky tomu, ze vsadil proti dekarbonizaci a zacal skupovat fosilni assety, kterych se ostatni zacali zbavovat. #Kretinsky #EPH

    Former lawyer Daniel Kretinsky has built a $17 billion fossil fuel empire by scooping up assets at fire-sale prices from utilities rushing to decarbonize.
    Bloomberg - Are you a robot?
    https://www.bloomberg.com/news/features/2023-04-06/daniel-kretinsky-eph-group-builds-17-billion-fossil-fuel-empire

    Shrnuti par veci z clanku od Mikulase Peksy
    https://twitter.com/vonpecka/status/1646030822464471041


    O byznysu EPH doporucuju taky akademicky clanek z Energy Research and Social Science
    https://re-set.cz/download/2022/Fosiln%C3%AD%20hyena%20-%20pdf.pdf

    A taky projekt Imperium od Investigace.cz
    https://www.investigace.cz/projekt-imperium-daniel-kretinsky/

    Za precteni stoji taky dokument od Resetu Fosilni hyena
    https://re-set.cz/download/2022/Fosiln%C3%AD%20hyena%20-%20pdf.pdf
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: „Impérium zaměřené na fosilní paliva, jehož hodnota se odhaduje na více než 17 miliard dolarů (zhruba 365 miliard korun), vybudoval nákupem špinavých aktiv za nízké ceny od energetických firem usilujících o dekarbonizaci,“ píše Bloomberg. Upozorňuje, že Křetínského soukromý podnik není na rozdíl od těchto veřejně obchodovaných energetických firem investory a akcionáři tlačen ke snižování emisí a může volně vydělávat na spalování fosilních paliv. „Tento riskantní krok se prozatím vyplácí, protože válka na Ukrajině zvyšuje ceny energie,“ dodává.
    Agentura Bloomberg v článku připomíná například koupi německých hnědouhelných aktiv od švédské společnosti Vattenfall z roku 2016. Při jednáních o této transakci byl Křetínský podle jejího zdroje druhé straně vždy k dispozici, ale zároveň se snažil držet v pozadí. „Během deseti let využil Křetínský tento diskrétní styl jednání k vytvoření jednoho z největších portfolií aktivit v oblasti fosilních paliv v Evropě,“ píše Bloomberg. Dodává, že společnost EPH se tak stala jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Evropě, druhým největším těžařem uhlí v Německu a velkým přepravcem ruského plynu do Evropy.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Agentura Bloomberg mapuje podnikání českého miliardáře Daniela Křetínského a jeho Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v oblasti fosilních paliv. Označuje Křetínského za „nepolapitelného miliardáře“, který vybudoval své impérium na předpokladu, že ekologická transformace Evropy bude chaotickým a zdlouhavým procesem, takže bude ještě dlouhou dobu potřeba využívat uhlí a plyn.

    Nepolapitelný miliardář. Křetínský využívá zeleného chaosu k výdělkům, píše Bloomberg | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://byznys.hn.cz/c1-67191970-nepolapitelny-miliardar-kretinsky-vyuziva-zeleneho-chaosu-k-vydelkum-dal-sazi-na-fosilni-paliva
    TUHO
    TUHO --- ---
    jsme slavny!

    German wholesaler Metro faces heightened criticism from Ukraine's NACP corruption watchdog and concerned citizens over its decision to continue business operations in Russia.

    Justifying the addition of the wholesaler to its so-called list of international sponsors of war, Ukraine NACP tweeted that Metro's management hasn't stopped "financing Russian aggression," and that "key shareholder Daniel Kretinsky, is closely linked to the oil, gas and banking sectors of Russia's economy."

    Kretinsky is a Czech oligarch who holds a 29.99% stake in METRO, and also owns EPH, a Czech holding company that reported record earnings in the first half of 2022 thanks to its large stake in the Russian gas business.

    Ukraine labels German wholesaler Metro as 'sponsor of war' – DW – 03/21/2023
    https://www.dw.com/en/ukraine-labels-german-wholesaler-metro-as-sponsor-of-war/a-65046903
    TUHO
    TUHO --- ---
    No supr, to se mame na co tesit. Jestli je to pravda, tak teda nerekl bych, ze budu nekdy v ziovte doufat, ze budou zbrojari kupovat media :D

    https://twitter.com/ZaloudekMatej/status/1604435359240261633?s=20
    KEB
    KEB --- ---
    TUHO: jo Křetínský ne Tykač :-D
    TUHO
    TUHO --- ---
    KEB: info.cz je daniel kretinsky (majitel eph a jeden z nej uhlobaronu v evrope)
    TUHO
    TUHO --- ---
    Energetickou strategii Daniela Křetínského tentokrát neopěvovalo jako obvykle jeho vlastní Info.cz. Role natěračů se zelenou barvou se v zájmu podnikání českého oligarchy tentokrát ujal magazín Forbes, který ve svém článku opěvuje údajnou ekologizaci EPH založenou na přechodu od uhlí na plyn.

    I tentokrát ale chvalozpěvy vznikly tak říkajíc „doma“. Autorka článku ve Forbes Michaela Židlický je ženou Křetínského nevlastního bratra. Je otázkou, nakolik je etické v oslavném článku, který tak velkoryse zachází s fakty, podobný střet zájmu nezmínit.

    Předně je třeba říct, že Křetínského firma emituje z uhlí více skleníkových plynů než celé Finsko a v německé Lužici kvůli rozšiřování svých dolů právě nyní bourá vesnici Miloraz. Nadto údajné zelenání EPH v článku reprezentují výhradně jen stavby nových plynových elektráren. Je to tedy čistý etiketní podvod.

    Plyn je totiž fosilní palivo, které má sice při spalování o polovinu nižší emise než uhlí, nicméně v důsledku úniků metanu při těžbě a transportu je rozdíl v úhrnné bilanci emisí skleníkových plynů mezi uhlím a plynem minimální. Nejde tedy o žádnou ekologizaci, ale naopak snahu zachránit své zisky dalším ničením planety — a předstíráním, že se jí přitom dělá dobře.

    Jakoby jim ale v Křetínského hlásné troubě Info.cz bylo líto, že jejich majitel ke své propagandě nyní využil jiný kanál, šéfredaktor Infa Michal Půr se aspoň vypravil šířit ji na sociální sítě. Snaha předstírat, že se tím prokazuje, že jeho a Křetínského Info není součástí fosilní lobby, skončila předvídatelně: jako gól ve vlastní síti.

    „Zelený“ Křetínský a „analytik“ Tykač. Poklonkování uhlobaronům je selhání médií
    https://denikreferendum.cz/clanek/32823-zeleny-kretinsky-a-analytik-tykac-poklonkovani-uhlobaronum-je-selhani-medii
    TUHO
    TUHO --- ---
    A neco z toho, jak to argumentacne hrajou fosilni tycoons a jak se snazi vyuzit pandemie k posileni svojich pozic proti klimatickemu hnuti

    Do doby pandemie sílil politický proud ekologického a klimatického aktivismu a vypadalo to, že se mu byznys bude muset radikálně podřídit. Myslíte, že se v souvislosti s nepochybným poklesem ekonomiky některá již schválená opatření zmírní?
    Myslím, že by nebylo správné najednou zcela ustupovat z tématu, které bylo prioritou politiků řady zemí. Co dává smysl, je přehodnotit jednotlivá opatření. Za sebe musím říci, že i kdybych byl prvním bojovníkem proti klimatické změně, nevolil bych opatření, která byla schválena. Nesporně v evropské regulaci existuje řada bodů, kde můžeme pomoci ekonomice, aniž bychom ubližovali ambicím v oblasti CO2. V Evropě jsme nejvíce zvyšovali náklady života střední třídy, i když to nebylo vidět – prostřednictví růstu ceny některých komodit, třeba elektrické energie, ale nejenom té. Přitom to z hlediska dosahování energetických cílů ani nebylo potřeba. Takže věřím, že ta debata teď možná proběhne racionálněji.


    Více na https://www.e15.cz/...e-jak-spatne-se-pracuje-s-cisly-kolem-koronaviru-rika-daniel-kretinsky-1368167
    GOJATLA
    GOJATLA --- ---
    PASTAFARIANKA: Někomu stačí, že ho zveš na semináře a přednášky a uděláš z něj celebritu. Sám z toho třeba nemá víc než dobrý pocit, jak se mu daří uklidnit lidi a vyvracet obavy alarmistů? Užitečný idiot. Za nitky tahá Tykač, Křetínský a jim podobní.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam