• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ABAP
    ABAP --- ---
    SALVATOR: Šibenice na stálých popravištích nebývaly dřevěné, ale zděné. Vypadaly skutečně takto. Dnes u větších měst výrazné vrchy s názvy jako Šibeník, Galgenberg.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SULTHAN: Tak to berme jako oslí můstek k zajímavý šibenici
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SALVATOR: Musel jsem si to dohledat. Jde o nepotvrzenou historickou legendu. V jednom ze zdrojů se píše, že v vraždě došlo kolem roku 1371 a během souboje byl vrah ozbrojen pouze klackem/tyčí.

    A French courtier of King Charles V (1338–80), Aubry de Montdidier, was murdered c. 1371 in the forest of Bondy, north of Paris. The only witness to De Montdidier’s murder was his dog, which pursued the perpetrator until he was captured; the murderer was Robert Macaire. The king ordered that Macaire, armed with a stick, and the dog should fight a duel, which took place on the Isle de Notre Dame. The dog won: Macaire confessed and was hanged.

    (z dopisů filosofa Julius Caesar Scaliger, cca konec 15. století. Originál jsem nedohledal).

    Ve Francii je to mnohem známější, protože v roce 1815 to zdramatizovali
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    V roce 1400 se ve Francii odehrál soud soubojem mezi podezřelým z vraždy a psem na žalující straně. Rytíř Maquer zabil Aubreyho de Montdidier v Bondském lese blízko Paříže a tělo tam pohřbil. Jediným svědkem by Aubreyho chrt. Pes se vrátil do města k příteli svýho pána a doved ho na místo pohřbený mrtvoly. Ta byla exhumována a znova řádně pohřbena a psa si vzal na starost zmíněněj Aubreyho přítel. Měl podle všeho mírnou a přátelskou povahu, ale kdykoliv viděl Maquera, zběsile na něj útočil, že ho z něj museli strhávat až tři chlapi. To se doneslo králi, kterej rozhodnul, že se jedná o jasný obvinění z vraždy a nařídil soud soubojem. Maquer byl ozbrojen kopím a pes tím, co měl zrovna po ruce v hubě. Po začátku souboje okamžitě vystartoval, zahryznul se Maquerovi do krku a nešlo ho setřást. Maquer křičel, že se přizná, jen když z něj toho psa sundají, což bylo v tehdejších očích dostatečným důkazem platnosti soudu a Maquer byl oběšen na šibenici v Montfaucon. Což mimochodem bylo hlavní královský popraviště popraviště až do 17. století a v jednu dobu vypadalo třeba i takhle:

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Steve Mould o tankovacích pistolích :)
    How petrol pumps know when to turn themselves off
    https://www.youtube.com/watch?v=fT2KhJ8W-Kg
    NJAL
    NJAL --- ---
    BEEBLEBROX: A na levoboku proto, ze napravo (starboard) byvalo kormidlo (steerboard).
    BEEBLEBROX
    BEEBLEBROX --- ---
    Což mi připomíná že letiště a přístav mají společné třeba i to jak letadla/lodě přistavují. Standardně se do letadla/lodě nastupuje z levoboku. V čestině, jako suchozemském jazyce úplně zamikne, ale když použijete anglické “portside”, začne to dávat smysl.
    DEMENCE
    DEMENCE --- ---
    Airport, a víte že to byl na začatku "vtip". Slovo a termín airport si můžeme přeložit na vzdušný přístav, a přesně to to také bylo. Ve městě Woolstone(dnes část Southamptonu) byla dílna a také místo kde přistával Supermarine Sea Eagle na první pravidelné osobní lince mezi Southamptonem a Guernsey. Královští úředníci a celníci ovšem chtěli aby pasažérum bylo jasné co je co a k čemu co slouží a pořád s něčím otravovali, tak místní dělníci napsali velkým písmem na střechu "Vzdušný přístav"....

    pro představu Supermarine Sea Eagle (odborníci jistě zachytí náznaky Spitfireu :D )
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SPIKE411: Zkusila jsem to na počítači v anonymním okně (na tom kanále jsem ještě nikdy nikde nebyla, ani teď) a mám stejný výsledek jako předtím.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Mám Android anglicky.
    V aplikaci YouTube přihlášené pod mým účtem mi to Veritasium našeptává. Pod tímhle účtem jsem na tom kanálu už byl a našeptává mi to i nějaké dotazy z minulosti.
    V anonymním okně Chrome mi to Veritasium nenapoví.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    NELLAS: linux s českou qwerty - osobně tipuji, že čeština v OS způsobuje nenapovídání - ale je to zatím jen hypotéza

    #kecy
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77: Já mám takový mix, OS mám sice v angličtině, ale datum a klávesnici mám česky.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    NELLAS: jen pro zajímavost - jaký máš výchozí jazyk v OS? Mně to Veritasium taky nenabízí, mám češtinu...
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    VONBONBON: napiš to přímo Derekovi :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    PRAASHEK: Hm. Vobešel bych se bez toho.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    SALVATOR: teď už jsi o ní slyšel a jsi bohatší
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Asi to mám taky rozbitý, ani mě našeptávač Veritasium nenabídne. Zato mi nabídne například Věřím andělům od jakési Leony Šenkové, o kteréžto osobě jsem v životě neslyšel.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    VONBONBON: To máš nějaký rozbitý... Mě to napovedelo jako první věc po napsání "veri"
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam