• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Von stačí Aristofanés.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    SHEALA: já si je pletu i takhle
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    STENNY: kdyby se jmenoval Aristokles, pletl by se s Aristotelem.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    STENNY: Až na to, že tu přezdívku získal, protože vynalezl plátno
    STENNY
    STENNY --- ---
    Je obecně známo, že staří Řekové propagovali jednotu funkčního těla a mysli, něco na styl "ve zdravém těle zdravý duch." Ale konkrétní projevy už nám občas unikají.
    Tak například Platon, důstojný pan filosof s dlouhým vousem... se pravděpodobně původně nejmenoval Platon, nýbrž Aristokles. "Plato" mu údajně začal říkat jeho trenér, a to podle širokých ramen/zad (plato=široký).* Platon se prý obstojně vyznal v gymnastice a uměl velmi dobře zápasit (dokonce prý zápasil na prestižních Isthmijských hrách). Tady by se asi vtipy o hloupých tělocvikářích neuplatnily... ale stejně se usmívám při myšlence, že jednomu z významných antických myslitelů se v podstatě přezdívalo "Namakanec."

    *) Jiné zdroje uvádějí, že tuto přezdívku získal díky šířce svých filosofických znalostí. Nebo širokému čelu. Vyberte si verzi podle svého.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    S tím filmem s přijíždějícím vlakem a utíkajícími vyděšenými diváky je to prý trochu jinak :)

    Did a Silent Film About a Train Really Cause Audiences to Stampede? - Atlas Obscura
    https://www.atlasobscura.com/articles/did-a-silent-film-about-a-train-really-cause-audiences-to-stampede
    NJAL
    NJAL --- ---
    Snad to gepardum ve vasich ocich neubere na povesti;-)

    https://twitter.com/Rainmaker1973/status/1607815092711604224
    NJAL
    NJAL --- ---
    https://twitter.com/JonErlichman/status/1607119358626795520
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Sarah Baartman(ová), zvaná hotentotská Venuše, byla odvezena do Evropy na začátku 19. století, nejspíš pod nějakou falešnou záminkou. U Sarah se projevovala tzv. "steatopygie", tedy nápadně vystupující pozadí. Ukazovali ji mezi zrůdami v putovních šou a když v 26 letech zemřela, rozpitvali ji a části jejího těla byly vystaveny v jednom pařížském muzeu až do roku 1974.
    The significance of Sarah Baartman - BBC News
    https://www.bbc.com/news/magazine-35240987.amp
    (Omluvte kvalitu překladu, v tuhle pozdní hodinu se nemůžu na nic lepšího. Ale musela jsem si to někam odložit než půjdu spát.)
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    LORD_DE_SEIS: to je ale hloupý vtip
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    XAJA: u nas na spisi se keruje a nebrzdi ale hamuje. "Hamúj, bo rigám!" ;)
    XAJA
    XAJA --- ---
    SH_PANDA: kerovat som tu nepocula. karovat ano, obcas. viac sa tu soferuje:)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    když Willy Brandt v roce 1970 poklekl před památníkem holocaustu ve Varšavě, byla to akce natolik nepřipravená, spontánní a překvapivá, že první myšlenkou Poláků bylo "někdo ho střelil!"

    a taky jsem při příležitosti téhle historické rešerše zjistila, že se vůbec nejmenoval Willy Brandt, ale Herbert Ernst Karl Frahm, a Willy Brandt bylo falešné jméno, pod nímž vystupoval v Norsku, kam utekl před nacistickou perzekucí.
    A taky že měl poměrně dlouho (1940-1948) norské občanství, kterého se po návratu do Německa vzdal (a při té příležitosti se nechal oficiálně přejmenovat).
    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    XAJA: a s tým karovaním/kerovaním tiež
    XAJA
    XAJA --- ---
    SH_PANDA: pisem za tym sever, resp. severozapad
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Early firefighter suit from the early 1900s that would allow the firefighter to get closer to the fire

    SH_PANDA
    SH_PANDA --- ---
    XAJA: zalezi v ktorej casti Slovenska
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    XAJA: I v češtině to mělo význam organizátora svatby a svatebních oslav, jen se to psalo dohromady. Je to i ve Vodníkovi od Erbena:

    Vdala jsem se, vdala již,
    ale byly chyby:
    starosvati — černí raci,
    a družičky — ryby!
    XAJA
    XAJA --- ---
    MEJLA77: no, to je druhy vyznam: lokalne sa to nazvom bude lisit, ale na s/sz slovenska to je taka nejaka funkcia organizatora a vrchneho bavica: "stary svat", resp. "starejsi". ale svat/svatka/svatovci bez privlastku sa tu pouziva prave pre rodicov zata/nevesty.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    XAJA: já jsem to slovo znal jenom z křížovek - svatební host na 4 - v tom významu rodiče snachy/zeťe jsem neznal
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam