• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    NJAL
    NJAL --- ---
    Jo, pri pohledu jednim okem to take vidim prakticky ploche - nebo minimalne ve srovnani s tim, co vidim s obema ocima otevrenyma.

    HOWKING: Tak pochopitelne, 2 objektivy o znamem rozpeti a triangulace mezi nimi je zakladem vsech optickych dalkomeru. V tomhle jsme jen do techniky vtelili princip fungovani casti naseho tela.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Z čehož vychází další zajímavý fakt, že i lidé s jedním okem jsou schopni omezeně (jen blízké, kde je velký poměr akomodace oka) odhadovat vzdálenosti. Podle míry napětí očních svalů při ostřeni na předměty.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    NJAL: Asi bude záležet na oční vadě. Na brýlích. Majorita se zdravýma očima a lidé s + dioptriemi budou nutně vidět červenou před modrou, protože oko není achromatické a má barevnou vadu, kterou eliminuje až mozek.To ale nebrání tomu, aby se kratší vlnové délky (modrá) lámaly více a musel jsi ostřit víc do dálky než ne delší (červenou). Takže očekávám fakt silné záporné dioptrie (popelníky) aby se tento jev převrátil. A to ještě jen s určitým typem skla.
    PETRUSCHKA
    PETRUSCHKA --- ---
    NJAL: já to teda vidím zcela ploché :-D
    NJAL
    NJAL --- ---
    Majorita lidi vidi cervenou pred modrou, a 10-20% lidi vidi modrou pred cervenou.
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    TOXICMAN: Je to ošemetný srovnání, protože i podle videa to byla kvanta petroleje(spalné teplo 40MJ) a trocha trhaviny. TNT má spalné teplo 15MJ/kg, ale energii výbuchu jen 4,18MJ/kg, protože má negativní kyslíkovou bilanci. Spálení 6t petroleje nezní tak akčně...
    Zajímavejší mi příjde právě ta jaderná hlavice W54, ať už vystřelovaná na Davy Croket nebo odnesená v nůši na zádech jako Special demolition ammuniton, což je to nejbližší ke kufříkový bombě co kdy bylo vyrobeno. Kromě toho, že je to nejmenší z atomovek je to i pravděpodobně jediná atomovka schopná zabíjet zářením z výbuchu - tedy človek může být tak blízko epicentru, že ho nezabije ani tlaková vlna a ani tepelná vlna, ale stejně zemře na akutní nemoc z ozáření. To jiný, výkonější bomby neumí, je-li človek tak blízko že by dostal přímou smrtelnou dávku záření(ne kumulativně později ze spadu, to je jiná hra), bude roztrhán a spálen.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    TOXICMAN: nelze nevzpomenout :)
    XII.TRHÁK - A to je domluveno, že jak já takhle...
    https://youtu.be/q3Ylr-o87GM?si=3eFI1s6XHocRRIZm&t=123
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    GREATDRAKE: Spectre
    SPECTRE BREAKS GUINNESS WORLD RECORD
    https://www.youtube.com/watch?v=AdtSdVop6V0
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    TOXICMAN: A v kterém to bylo filmu?
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Největší filmová exploze měla energii odpovídající asi 60 tunám TNT, takže byla třikrát silnější než americká hlavice W54 v konfiguraci s nejnižší účinností.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MEJLA77: iVysílání FTW
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    QUIP: já žiji bez TV a náhodou jsem na to narazil... a vlastně nevím, jestli se nesledováním televize neochuzuji o něco hodnotného, ale nejspíš ne, můj všední život je (pro mě) dostatečně zajímavý a akční - jen jsem si vzpomněl na díl, kdy Fry (Futurama) zachránil Zemi, protože se celý život válel u televize :)
    QUIP
    QUIP --- ---
    ZBYNEK: Jo, to bude asi ono!
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    QUIP: Tohle?
    Eiffelovy megastavby - iVysílání | Česká televize
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/13524543198-eiffelovy-megastavby/
    QUIP
    QUIP --- ---
    MEJLA77: Na CT pred casem davali asi hodinovy dokument o Eiffelovi a bylo to moc zajimavy. Skoro kazdy si ho spoji "jen" s tou vezi v Parizi, ale on sveho casu delal daleko zasadnejsi dila a vynalezy. Hlavne ruzne mosty a viadukty v mistech, kde to jinou technologii v podstate ani neslo, nebo by to bylo mnohem drazsi a vystavba pomalejsi. Rad bych prihodil i odkaz na ten dokument, ale bohuzel ho nemam.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    aerodynamické tunely mají více než stoletou historii a jedním z prvních, kdo používal aerodynamický tunel byl Eiffel - známý spíše návrhem konstrukce známé věže v Paříži, která nese jeho jméno:

    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1631072117300888

    Ve Francii Gustave Eiffel (1832–1923) postavil svůj první větrný tunel s otevřeným zpětným chodem v roce 1909, poháněný elektromotorem o výkonu 67 hp (50 kW), na Champs-de-Mars, poblíž úpatí věže, která nese jeho jméno. .

    Mezi lety 1909 a 1912 provedl Eiffel ve svém aerodynamickém tunelu asi 4000 testů a jeho systematické experimentování stanovilo nové standardy pro letecký výzkum. V roce 1912 byla Eiffelova laboratoř přemístěna do Auteuil, předměstí Paříže, kde jeho aerodynamický tunel s dvoumetrovou zkušební částí funguje dodnes.[11] Eiffel výrazně zlepšil účinnost větrného tunelu s otevřeným zpětným chodem uzavřením testovací sekce do komory, navržením rozšířeného vstupu s voštinovým usměrňovačem proudění a přidáním difuzoru mezi testovací sekci a ventilátor umístěný na konci difuzoru po proudu; toto bylo uspořádání následované množstvím aerodynamických tunelů později postavených; ve skutečnosti se nízkorychlostní větrný tunel s otevřeným návratem často nazývá větrný tunel Eiffelova typu.

    Překlad z Google Translatoru - zdroj a více o aerodynamických tunelech včetně historie:
    Wind tunnel - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Wind_tunnel

    #fakt
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    MOIRAIN: ehm, konci odstavců, prostě to odentruje
    RSZ
    RSZ --- ---
    HNILOB: v Norimberku zase válečnou sutí z města zasypali polovinu základů hitlerova deutsches stadionu, vznikl tam kopec Silberbuck (a v druhé půlce základů jezírko silbersee, dnes otrávené látkami právě z té skládky suti)

    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: šéf mi v rozhodnutích stále ruší odsazení odstavců a nahrazuje ho konci řádků...nepřiměřeně mne to sere
    STENNY: https://isdv.upv.cz/doc/FullFiles/Patents/FullDocuments/281/281679.pdf je třeba říct, že průzkum na patentovatelnost probíhal v roce 1996, tedy "v papíru" (vím kdo, ale neřeknu, to je interní informace), takže ta práce byla podstatně nepříjemnější. Že to spíš nemělo být vůbec uděleno, o tom není sporu.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    Umělý kopec Teufelsberg (115m) v berlíně vznikl navršením sutin z vybombardovaných domů. Pak na něm amíci postavili rádio stanici.

    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    TRISSIE: ten czajnik [čajnik] pravděpodobně převzali od Russů...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam