• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HOWKING: Pokud mají návštěvníci tohodle auditka mít přímo vliv na to, jaký to tady je, tak to můžou ovlivnit dvěma způsobama. Jednak tím, co sem sami postujou, jednak vyjádřením svýho postavení k tomu, co a taky jak sem postujou ostatní. Pokud většině záleží na tom, jaká atmosféra a kvalita příspěvků tady budou převládat, pak ano, takový vyjádření je potřeba.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    HOWKING: holt nejsou liny napsat par slov jako komentar a/nebo na to maj dost casu, protoze neklikaj na kazdou "wooow, tohle je fakt zajimavy" nalinkovanou picovinu bez dalsiho popisku
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SALVATOR: A je třeba ho vyjadřovat? Ti co se podívali a byli spokojeni taky nevyjadřovali. Je jeden typ lidí, co mají potřebu se ke všemu vyjádřit, žejo ;)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HOWKING: Ale jak by mohli vyjádřit nezájem o typ obsahu, když je v první řadě nezajímá daná forma?
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SALVATOR: Nemuseli palcovat. Stačilo prostě nekliknout na video. Mám zájem/nemám zájem, není co řešit.
    EKG
    EKG --- ---
    SALVATOR: Jo vida, tohle je hlavni nevyhoda ignoru. No tak si u nekterych jedincu predstavte minusko navic.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HOWKING: Jak myslíš. Nicméně vezmi v potaz, že ostatní konzumenti obsahu tohodle ústavu vyjádřili svoje preference pomocí palců poměrně jasně.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    HOWKING: no nerika to odpoved na otazku proc, takze to nerika prakticky nic.

    podival jsem se na prvnich 60 vterin toho videa, a slecna v nem nerekla vubec nic, jen ze alanovi turingovi ukradlli diplomy a vysvedceni. ale ma pekny usmev, to zas jo.

    Tak jsem to zadal do google a nasel clanek, ze to ukradla nejaka blazniva fanynka a chtela je pak zapujcit univerzite v Boulderu. Prijde mi to teda mene nez mirne zajimave.

    Alan Turing's stolen mementos have been returned to England
    https://www.denverpost.com/2023/08/22/alan-turing-stolen-objects-repatriation-colorado-england-sherbourne-school/
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SALVATOR: Nechci se hádat, ale nadpis "Someone STOLE Alan Turing's grades...why" řáká snad úplně vše. Já netušil, že byly ukradeny. To že někomu, kdo se nechce 15 minut koukat na video jsem naznačil, že polovina stačí je jen +. Rozumím, že té paní/slečně to dalo docela dost práce a nebudu ji okrádat o potencionální diváky. Pokud by z nadpisu nebylo zřejmé, o čem to je nade vší pochybnost, téma bych vysvětlil, ale rozhodně nikdy neudělám "shrnutí do dvou vět obsahu" (také nesnáším videa, kde se někdo repetitivně vykecává, aby hovno natáhl, ale to není ten případ). Pokud je to problém, stačí naznačit a nemusím sem přispívat. Nejsem vůbec náchylný podporovat lenochy.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Já bych tu debatu, jestli je rychlejší video nebo čtení, nebo jestli existují dva druhy lidí, ti, co mají čas se vzdělávat a ti co ho nemají, rád odložil stranou. Naopak bych chtěl do centra vaší pozornosti přesunout myšlenku, že by se mi líbilo, aby OP s mírně zajímavými fakty měly aspoň nějakou štábní kulturu. Jestli máte mírně zajímavý fakt, dejte si aspoň trošku práce s jeho prezentováním tady, prosím. Prdnout sem video s komentářem "heej fakt zajímavá věc" mi tohle moje přání zrovna nesplňuje.
    Ale je to přání, ne rozkaz. Jaký si to tady uděláte, takový to budete mít.

    Jinak ale samozřejmě pořád platí, že je tady volná debata a mazat nic nebudu.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    HOWKING: no napsal jsi "super zajímavost" a pak "je to v prvních 7 minutách, zbytek je známej".

    to není žádný shrnutí obsahu toho videa a aspoň za mě je úplně zbytečný sem takový odkazy posílat.

    jinak mírně zajímavý fakt je, že i pro lidi kteří čtou průměrné rychle je konzumace videa asi 2-3x pomalejší než textu, když vezmeme v úvahu pomalejší rychlost mluvení proti čtení, irelevantní výplně ve videích a možnost přeskakovat nezajímavý části v textu.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    E2E4: Ano, vím že existují a je mi to jedno. Existují jiné dva druhy lidí, jedni nemají čas se vzdělávat a druzi mají. První druh mě nezajímá - pro ty je čtení titulků na Novinkách. To co padlo ve videu zabere stejný čas, jako si stejné množství informací přečíst. A já nebudu přepisovat video už z toho důvodu, že ti co se nemají čas podívat, nemají čas si to ani přečíst. Co je obsahem videa jsem popsal a je na každém, jak s tím naloží.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    HOWKING: existují 2 druhy lidí, ti kteří se dívají na videa a ti co to považuji za ztrátu času, vzhledem k nízké informační hustotě.

    pokud někdo to video viděl, asi by měl být schopný ho shrnout do 2 vět. a každopádně těm z nas, co se na ně nedívají by to dost pomohlo.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    NIKDAS: Hint, o té krádeži je jen první půlka. Pak to můžeš vypnout. Pak už je to o Turingovi a to už je docela známé.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    HOWKING: Tyvole 15 minut. Nejde to shrnout do dvou vět? :)
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Super zajímavost o pozůstalosti Alana Turinga:
    Someone STOLE Alan Turing's grades...why?
    https://www.youtube.com/watch?v=K6oPuaBQ4jI
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    Princezna Marie Bonapartová (praneteř Napoleona) byla průkopnicí psychoanalýzy ve Francii a spolupracovala s Freudem. Taky překládala jeho spisy do francouzštiny. Pomohla mu i při utěku před náckama.
    Sama vydala publikace o pudech nebo ženský sexualitě a provozovala psychoterapeutickou praxi.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Fakt díky za Odpadlíka, ten mi opravdu chyběl, takže jsem si vzpomněl ještě na toho druhého, s kterým se mi pletl - už jsem v té době moc nesledoval tv, ale moje máti ano a občas jsem se tomu nevyhnul... tak si to užijte :)

    Jak dnes vypadá mužný detektiv Nick Slaughter z Vražedného pobřeží? Bude vám připomínat dědu! – eXtra.cz
    https://www.extra.cz/jak-dnes-vypada-muzny-detektiv-nick-slaughter-z-vrazedneho-pobrezi-bude-vam-pripominat-dedu

    Nejsympatičtější mi na odpadlíkovi byla vedlejší postava Bobby Sixkiller - trochu přípomínal Bebopa z Ninja Turtles :)





    Mírně zajímavý fakt je, že postavy z tohoto seriálu - Bebop a Rocksteady - jsou vlastně názvy pro hudební styly. Hlavní hrdinové mají jména po malířích, jen nevím, proč je tam Tříska, jestli je to podle toho herce... :D
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    NELLAS: Nejsem na to moc pyšný, ale obávám se, že na Rena Rainse si vzpomínám moc dobře :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GUMBA: Samozřejmě, ale komu se to nepřehrálo v hlavě tím správným hlasem, ten je moc mladý.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    NVT: A jestli neví, jak se prchá, tak je to Mazánek.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Budu za kapitána Nabíledniho, když řeknu, že překlad bude prostě záviset do velké míry na kontextu?
    - zprávy na Nově o tom, že lidi nemají vycházet z domu a pouštět dovnitř podezřelé chlápky v pruhovaných--> uprchlý trestanec
    - filmový plakát --> psanec
    - filmový plakát a básnická licence --> štvanec
    - kniha o apokalypse a jak před ní lidi prchají --> běženec, uprchlík

    (To poslední není z mé hlavy, to mám z Trequ: https://treq.korpus.cz/index.php )
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam