• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    ESTEN: ona je to spíš filosofická otázka, afaik ty lesy nejsou úplně propojený a je to shluk x menších clusterů se stejnou genetickou informací. Ta tráva je na tom ještě fragmetovanejš, rozmnožuje se tak, že vyžene kořen o kus stranou, a z něho vyroste další klon, ale ten spojovací kořen se často přethne, tráva odplave a zakoření jinde, kde založí další kolonii.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    OMNIHASH: tak to zni, ze Pando uz neni ani nejvetsi: This particular patch consists of some 40 undersea meadows stretching from Spain to Cyprus–over 2,000 miles long.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    LORD_DE_SEIS: Pando je největší, ne nejstarší, tenhle titul momentálně náleží podmořský louce posedonie mořský (takovej ten bordel, co vyplave na pláž v Itálii po každý bouřce) starý přes 200.000 let.


    200,000-Year-Old Patch of Seagrass Is the World's Oldest Living Organism
    https://www.popsci.com/science/article/2012-02/200000-year-old-patch-seagrass-worlds-oldest-living-organism/#:~:text=01%20PM%20EST-,A%20patch%20of%20Posidonia%20oceanica%2C%20a%20species%20of%20seagrass%20native,up%20to%20200%2C000%20years%20old.
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    To, co vidíte, není les, nýbrž jeden strom

    PANDO
    Každý jednotlivý topol zde (Osika), je geneticky identický a připojený k jedinému 8.000 let starému kořenovému systému, což z něj činí jednu z největších a také nejstarších živoucích entit na planetě Zemi.
    Pando (tree) - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pando_(tree)

    KAEL
    KAEL --- ---
    DELIRIUM: Moje mamka pochází z Horních kysuc (SK) a jako malej pamatuju , ze umřel její strejda takhle blbě v zimě. Hrozně sněhu a mráz. Byl uložen na seně ve stodole až do doby kdy se s tim dalo něco dělat, než povolily mrazy. Jsou tam vsude kopce a tam kde končí silnice je to průser i teď. Bohužel jsem tam byl 23.12 na pohřbu a jen tak tak se to stihlo ...pak napadlo skoro 40cm..
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Jak se vlastně dneska staví hrobka? Klasická, rodinná, na rakve. Vždyť i hřbitovní místa už dnes jen pronajímají…
    DELIRIUM
    DELIRIUM --- ---
    Na Olšanskych hřbitově ho mě zaujaly tzv. zápůjční hrobky a přišlo mi to i trochu vtipný.

    Nicméně sem to pak doma vygooglila a je to celkem logické.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    FLAD: O těch jsme četli v R&R nebo jak se to jmenovalo... někdy v páté třídě na základce! :)
    FLAD
    FLAD --- ---
    E2E4: V Británii jsou vůbec kouzelný jména pro dopravní věci. Já mám rád třeba Lollipop ladies, což jsou takový ty paní, co stojí u přechodů pro chodce u škol s cedulí a zastavují dopravu. Jmenujou se tak proto, že cedule je kulatá (tj. nikoliv osmihran), takže za snížené viditelnosti z dálky vypadají, jako že maj obří lízátko.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    EKG
    EKG --- ---
    Ultimatni kytarove solo

    Punk rock guitar solos are a joke.
    https://youtube.com/shorts/5M7cxmLz8T4?si=_vCMiipOPxLanBni
    TLOUDEV
    TLOUDEV --- ---
    E2E4: jo, s dávno zaběhlym termínem Retardér to má dost společnýho.
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    CERNYRYBIZ: Já teda místo negra nedávno slyšel používat schwarzmund, což je teda to samý, ale v němčině… ale možná to bylo proto, že hlavní roli měl černoch :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    REINITA: ale sleeping policeman je dočasnej název, hned jak po něm někdo přejede, je z něj dead policeman :-)
    REINITA
    REINITA --- ---
    E2E4: já jsem v UK zase slyšela mírnější verzi "sleeping policeman". :)
    KOMPAS
    KOMPAS --- ---
    E2E4: Česky pak analogicky ležící policajt.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    HAR4NT: to mi připomnělo, zpomalovacímu hrbolu na silnici se v UK říká "dead policeman". :)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    E2E4: Nějaké další významy zde:
    kočka – Wikislovník
    https://cs.wiktionary.org/wiki/ko%C4%8Dka
    E2E4
    E2E4 --- ---
    CERNYRYBIZ: mírně zajímavý fakt, kočka se taky říká řetězovýmu kladkostroji na jeřábu.

    a mám pocit že se tak říká i propojení vozejku za traktor.
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    HAR4NT: well, aycchyually, česky se mu říká prostě a jednoduše "chlupy". Nebo maximálně "kočka", ale ani s tím jsem se v praxi moc nepotkal.
    V angličtině skutečně "dead cat", to nepopírám, anžto to je rychlejší, než oficiální název "Windjammer", a občas to do češtiny někdo přeloží, protože chce být vtipný (mě nevyjímaje), ale na place se používá slang, jehož účelem je zrychlovat komunikaci, a "mrtvá kočka" je prostě moc dlouhé.

    To máš stejné, jako že se namísto "víceúčelová pomocná bednička" říká česky "hokr" a anglicky "applebox", nebo namísto "černé látkové osvětlovačské stínítko malých až středních rozměrů" se řekne česky "negr" a americky - for obvious reasons - "black flag". (A byť je mocný tlak na amerikanizaci a korektnost, tak termín "negr" ne a ne vymizet, on je totiž kratší a slovotvornější než korektní překlad amerického termínu, totiž "černá vlajka".)
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    když nahrávali Schrodingera ve vetru, byla ta kočka opravdu mrtvá?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam