ZSIS: je paradoxní, že celá levicová kritika společnosti v 19 století byla vlastně postavená na tezi "kdo pracuje, měl by z toho něco mít". Ovšem zejména dnešní krajní pravice (trumpismus s různými příchutěmi), jak si povšimli i pravicoví komentátoři, si úplně prohodil cílovou skupinu s levicí. Za levici se považují městští liberálové, kteří ale často patří k privilegované vrstvě a neopatrně sdílí svá privilegia. Naproti tomu pravici dnes preferují skupiny, které se cítí být ekonomický marginalizované (reálně nejsou, ale jejich ekonomické modely viditelně ztrácí perspektivu... různá stará střední třída middlemanů, dealerů aut, majitelů autoservisů, benzínek apod.)
Dodal bych, že pod povrchem zjednodušujících úvah o copyrightu typu "kopírování je krádež, pirátění sw a filmů je zločin" se nacházely docela důležité úvahy, že zatímco copyright u fyzických osob končil nějaký počet let po smrti autora, tak korporace logicky nikdy neumřou a toto za pár desetiletí vytvoří úplně jiný typ společnosti, než tu západní středostavovskou, ke které jsme se chtěli vracet...
Piráti v začátcích zkrátka nebyly takový nesmysl, jak to vypadalo. Dnes se to celé zjednodušuje, že liberalismus znamená "ekonomická pravice + manželství pro všechny + legální měkké drogy". Ale takhle jsem to viděl tak možná ve dvaceti a to pro mě tehdy riziko nablbé socialistické byrokracie bylo bezprostřední trauma z mládí. Těch nuancí je tam daleko víc..