• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
    Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


    The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
    Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
    V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
    Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
    Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
    Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
    rozbalit záhlaví
    LIA
    LIA --- ---
    NATASHA: Dakujem za odovodnenie :)


    TOMASZ: Dakujem za pochopenie. :) Moje ego utrpelo iba na chvilku. Chcela som vediet od koho mam negativne hodnotenie, hlavne preco. Podla tvorby danej osoby som potom schopna odhadnut aj ci to pre mna vyznam ma alebo nie. Aj mna nieco oslovuje, ine naopak. Uvitala by som rovnako aj radu ako sa danej chybe vyvarovat. Inak prijmem kludne aj horsiu "popravu", 'bolest' je len dalsim podnetom k tvoreniu.

    Napadlo mi este poziadat tych, pre ktorych je cestina rodnym jazykom, aby stvorili cokolvek prave teraz (ja som tomu ozaj dala iba par minut :/ ) v slovencine. Ale to je detinske :) Takze iba ak by si to niekto chcel skusit...

    Poezia je pre mna osobne ventil...cez ten upustam to, co neviem inak povedat, vecsinou ani nikomu. Podla mna nema vymedzene mantinely, kam smie zajst a kam uz nie. Ved nemam na nohach korcule, aby mi to mimo lad drhlo. Urcite, ako laik (mojim oborom je naozaj nieco odlisne) mozem mat nazor skresleny. Pisem pre seba, pisem obcas inym pre radost (a priatelia, rodina potazmo partner asi ozaj nepovedia - fuj). Jak pisanie poezie, tak jej urcite pochopenie, vyzaduje istu davku abstraktneho myslenia, schopnost transformovat myslienky do metafor a tie potom pouzit tak nejak 'spravne'. Po tom, co som sa doma pobavila o mojom 'smutku' z anonymneho negativneho hodnotenia, som dostala cennu radu, aj ked pre mna nebola novinkou. "Prijmi kritiku, to je na nyxu nejlepsi, a pro priste se snaz, aby si mela palce nahoru i kdyz na tom uz tak nesejde." Prva veta, za tu ho milujem, to mame rovnake :) a ta druha utvrdzuje ze na to pozera z ineho uhla pohladu. V basni to podla mna nejde. Zmenit formu, ano, zmenit pocity? To radsej ostanem neoblubene nechapana ;)


    BRUMENDY: Ehm :) ja neviem, asi zcasti lepsie, ale uz si tam chybam.
    BRUMENDY
    BRUMENDY --- ---
    LIA:
    Caw ses3 ... tak asi takto (srry som to iba prezvučila na inu melodiku, ale snad neva :))

    Zas jen další obyčejný den,
    venku ani náznak slunce.
    Slyším šepot počítačů,
    cítím tlukot srdce.

    Nemám strach, už ani smutno není,
    necítím radost, ani probuzení.
    Snad spím ještě,
    smím tedy snít?

    Můj sen, moje režie.
    Kdo je silný, přežije.

    Vplouvám sama do prostoru,
    kde je sposta barev, tvorů,
    slyším zvuk,
    snad hudba je to.

    To není sen,
    toť život jen!
    Takhle sníme,
    bdíme, plujeme,
    chytáme si chvilky pro radost.
    A na konci toho všeho někdo řekne
    dost!
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Promiňte všichni, ale jsem teď i maličko afektován tím, co se děje na pozadí. Už z toho fakt nemůžu! Snad takto bude srozumitelnější, co jsem měl na mysli:

    它不是将要友善,但全面的。
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Ehm, Natasho, něco je asi špatně: nějak nemohu najít, kde jsem ve svém příspěvku do diskuse napsal to, na co odkazuješ. Nechceš si ho ještě jednou v klidu přečíst? Protože to, cos mi vložila do úst, je strašné a nikdy jsem to nechtěl! Kdyby se tu aspoň pár lidí řídilo tím, co jsem psal, sekerničilo by se tu asi vesele dál, ale mělo by to aspoň nějaký význam a přínos i pro popravované.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Tomaszi, Tomaszi.
    Mám obavy, že kdybychom se důsledně chovali podle Tvé rady, stvořili bychom záhy klub, kde by se vzájemně chápalo a vzájemně po ramenou plácalo stádo dobře naložených vodsrdíčkařů.

    Nemělo by zkrátka být nutné opřádat každou výtku klubkem omluvných úsměvů a opatrnické relativizace.
    K čemu je taková reakce?
    Nesmyslná je ovšem i krutost; krutý tu ale nikdo není.

    Jinak jsi ale zcela podporován, abys vyrovnával moje sekerničení svým způsobem. Tak třeba vznikne žádoucí rovnováha.


    TOMASZ
    TOMASZ --- ---

    VIA DOLOROSA

    Přestalo pršet,
    a setmělo se.
    Podruhé v životě
    prošel jsem
    Apolinářskou ulicí;
    až k místu, kde
    někdo na zeď napsal:
    Via dolorosa.

    Lucerny svítí, však
    ty trváš dlouho,
    cesto bolestná.
    A konec pořád schází.
    Sešel jsem dolů
    pod Emauzy.

    Myšlenky temné se
    mou hlavou řinou.
    Jednoho dne snad
    předhodí mne psům.
    A konec pořád nikde,
    u srdce divný šum.
    Minul jsem
    Faustův dům.

    Mosty jsem spálil,
    povedlo se!
    Ještě pár karet
    a přijdou žolíci.
    Musím si někde odpočinout,
    až projdu Spálenou ulicí.

    Vše nutně skončí,
    nic netrvá věčně.
    Však kroků na kopec
    mám pořád nekonečně.
    Boty jsem zničil
    a cesty sotva půl!
    Svatý Václave,
    jsem to já ale...

    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Ztrestám vás -- jak jinak -- básní z terapeutické sbírky Deprese, deprese, dýjadýjadá. Už se to blíží, tak bacha na to. Nechť vaše mozky obepne jako rezavá cilice! ;)
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Plantážníci!
    Zkuste si vzpomenout, co jste psali, když jste začínali. Já jsem (naštěstí!!!) byl konfrontován s vývojem pouze jednoho z vás od dob jeho neopeřených počátků až k výšinám. Ták! A teď se zkuste zamyslet nad tím, jak byste asi vnímali vaši současnou plamennou kritiku tenkrát. Ten o němž jsem prve mluvil je patrně jediný z vás, který má jakž takž právo být drsný, protože jeho ego je tady taky jediné, které by to ustálo bez většího zakolísání. Všichni ostatní byste byli dnes mrtví básnící, mrtvé Nataši, mrtvé Bublinky, mrtvé... A nebylo by nikdy Bosorek, much hozených do číše, oblouků k měsíci a chvění stolních lamp! Nechtěli byste maliličko přehodnotit svůj deklarovaný drsný postoj, aspoň ve vztahu k těm, kteří na to ještě nejsou zvyklí?

    (Já si osobně nestěžuji. Jsem rád, když aspoň nemlčíte.)

    Uvažte, že se o tomto klubu sem tam říká, že je pro autory přínosnější, než většina jiných. Tak aby to taky byla pořád ještě pravda! Uvažte, že kritika může být příkrá. To ano, proč si něco nalhávat. Ale aby měla nějaký praktický smysl -- což by měla -- musí IMHO splňovat 2 kriteria. Musí být:

    1) ucelená a
    2) konstruktivní.

    Kritika formou anonymních mínusů (bez nějakého následného komentáře) nesplňuje ani jedno! Samozřejmě, netřeba tu stále dokola rozsáhle omílat tytéž poučky, od toho máme poštu. Ale osobně si nějak nejsem jist, jestli tohle někdy někdo v množství větším, než zanedbatelném, dělá. Aspoň mně se to nikdy nepoštěstilo (aspoň ne bez předchozí domluvy).

    A jen tak na okraj. Víte, občas se stane, že i v neuměle napsané prosté říkance uvízne něco, co (na můj vkus až příliš často) chybí v některých s akademickou přesností vytepaných verších, kterým po formální stránce není co vytknout.
    FIN
    FIN --- ---
    JEZINKA: myslíš jako naprosto blbě-tupo-ignorantský? to by snad šlo.
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    FIN: haha, ta se mi taky líbí. tu by stálo za to přednést na nějaký recitační soutěži. obzvlášť kdybys při tom měl ten výraz jako ten pán na tvojí ikoně :)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    LIA: Inu, je to taková naivní a formálně dost neobratná říkanka.

    A - učiním pokus o vysvětlení svého postoje: není dobré, abys takovou kritiku vnímala jako reakci snoba či pseudoumělce. Ona i prostá říkanka se dá udělat dobře. Tobě k tomu ale zatím chybí patřičná řemeslná obratnost.
    FIN
    FIN --- ---
    JEZINKA: vypracoval jsem kdysi kratší variantu dotyčného textu, pro srovnání předkládám:

    život halt není jednoduchej...
    LIA
    LIA --- ---
    JEZINKA: Povodne som to ozaj po vete "Kto je silny (svina:), prezije", chcela ukoncit. Ale ked tak clovek sedi v praci, na oblohe sedo, za oknami lietajuci vtaci...tak jednoducho pokracuje v spleti myslienok. :)
    Je pravda ze tato diskusia sa hraje na poeziu zloziteho myslenia. Niekedy vsak jednoduche a precitene ma vecsiu hlbku, nez su si mnohy ochotny pripustit.
    :) Kazdopadne vdaka
    JEZINKA
    JEZINKA --- ---
    LIA: ten kdo dal mínusko je blbec, mě tenhle text oslovuje. po dlouhé době něco. ale asi bych to utnul po slovech kdo je silný přežije. pak už je to trochu rozplizlé i přes tu snahu, dát tomu na konci pointu. nebo bych to aspoň proškrtal.
    LIA
    LIA --- ---
    Zas jen další obyčejný den,
    venku ani náznak slunce.
    Slyším šepot počítačů,
    cítím tlukot srdce.

    Nemám strach, dokonce mi smutno není,
    necítím radost, ani probuzení.
    Spím snad ještě?
    Smím tedy snít?

    Nuže dobrá.
    Můj sen, moje režie.
    Kdo je silný, přežije.

    Vplouvám sama do prostoru,
    kde je sposta barev, tvorů,
    slyším zvuk, ne, hudba je to.
    Zní tak...bolestně a sladce.
    Hodí se to ještě do mé básně?
    Je to ještě pořád sen?

    Ne, tohle, to je život jen!
    Takhle sníme, bdíme, plujeme,
    chytáme si chvilky pro radost.
    A na konci toho všeho někdo řekne - dost!
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    NATASHA: Děkuji.*
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    RICARDERON: konečně krásně průzračná a smutně vtipná báseň i pro nás, co poezii nerozumíme :)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    BUBLINKY: Pro mě výborná. Slyším to naprosto živě.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    RICARDERON: Tos pěkně řekl.
    ZRADA
    ZRADA --- ---
    PIPAMIMA: Kdybych tak mohl zachytit tu představu, co ve mně vzbuzovalo oněch pár řádků před "Já, kočka domácí"...!
    PIPAMIMA
    PIPAMIMA --- ---
    Dobrý den!


    Ambice

    Někde venku řvou
    divoký kočky
    ostrý zuby a drsný jazyky.
    Já,
    kočka domácí,
    ležím pod vafkama
    a sním.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam