• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    FRK_R23: platí to i o jablečných jádrech btw
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    ERRTU: Slyšel jsem to o meruňkách.

    Internetový portál bezpečnosti potravin - Jádra meruněk představují riziko otravy kyanidem
    https://www.bezpecnostpotravin.cz/jadra-merunek-predstavuji-riziko-otravy-kyanidem.aspx
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ERRTU: Aha.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    HOWKING: tak to jo, tohle se tyka deti tak do 8 let. dospelec uz jich musi zfutrovat 100-200 kusu.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ERRTU: No jím to stále. Ale i kolem puberty a vážil jsem kolem 70 kg. Netušil jsem že je to jedovaté. Je to chutnější jak mandle.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    HOWKING: malo informaci a) v jakem veku b) koliks vazil c) jsi mutant? :D
    tohle je jen takova obecna mirna zajimavost, pocitam ze se to bude lisit podle metabolismu, veku a kyble dalsich faktoru.
    me to spis zaujalo kuli faktu, ze v tech peckach vubec kyanid je.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    Myslím tedy ta jadérka.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    ERRTU: Fakt? Pecek broskví (chutná mi to) jsem snědl i dvacku a nic.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    v peckach tresni nebo broskvi je dostatek kyanidu na to aby 5-6 kousku zabilo dite.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    HARALD: ano:)
    HARALD
    HARALD --- ---
    HAR4NT: A první dvě byly Praha a Vídeň?
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    SALVATOR: jo tohle me bavi:))) na prelomu 19. a 20. stoleti bylo jedno mesto, kde zila 3. nejvetsi populace Cechu, 2. nejvetsi Polaku a Reku na svete atp., a to mesto se jmenuje Chicago;)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Poláků je celosvětově víc, než Ukrajinců (cca 60 milionů ku 45), ale Poláků v Polsku je míň, než Ukrajinců na Ukrajině (cca 37 milionů ku 41), zaokrouhleno hodně zhruba.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NELLAS: A vojenské hlídky zní dost divně. Než člověk zjistí, že je to vlastně biatlon.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    SALVATOR: Mně se líbily ukázkové sporty na Olympijských hrách, ke kterým jsem se nedávno dogooglila skrz hledání, jestli jsou šachy už jedním z olympijských sportů nebo ještě ne.
    Takový let balónem, dělostřelectví nebo pouštění draků... https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Uk%C3%A1zkov%C3%BD_sport
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    V souvislosti se skončenou olympiádou, věděli ste, že český medailisti sou i skladatelé Josef Suk a Jaroslav Křička a sochař Jakub Obrovský? Do roku 1954 se totiž kromě dneska už neobvyklejch disciplín, jako třeba přetahování lanem soutěžilo i v disciplínách jako hudba, sochařství, malířství, nebo architektura. Pak už se tyhle disciplíny vynechávaly, protože umělci byli vnímaný jako profesionálové, zatímco Olympiáda měla bejt vlastně pro amatéry.

    Umělecké soutěže na letních olympijských hrách – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bleck%C3%A9_sout%C4%9B%C5%BEe_na_letn%C3%ADch_olympijsk%C3%BDch_hr%C3%A1ch
    STENNY
    STENNY --- ---
    Ve foglarovce Záhada hlavolamu je věta: "Jsou sice dochovány zprávy o tom, že již kdysi, snad před sto, snad před dvěma sty roky létal jakýsi muž na výroční trhy do Vodňan na podivném kole vlastní výroby..."
    To si Foglar tak úplně nevymyslel, byť spojitost je trochu styl rádia Jerevan - ne létal, ale doletěl, ne na výroční trhy, ale k synagoze, a ne na kole, nýbrž na křídlech. Zmiňovaný muž je pravděpodobně Vít Fučík zvaný Kudlička, truhlář a údajně také letec samouk, který (možná) pomocí kombinace křídel a plynových měchýřů přeletěl nejprve Strpský rybník a poté ze samoty Klůs, kde bydlel, doletěl až do Vodňan.
    Proběhly i dost vážně míněné pokusy dokázat, že Fučík byl první, kdo se do vzduchu vznesl (létal údajně v druhé polovině 18. století, mohl tedy předběhnout bratry Montgolfierovy), ale žádný přímý důkaz o jeho leteckých úspěších se nenašel.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: tady ještě animace celé akce:

    3. MH17 Animation regarding the transport route and the launch site
    https://youtu.be/Sf6gJ8NDhYA
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    S dovolením si taky ulevím, kdyžtak mě smažte...

    Mazání ve Zjištění je fakt na hlavu a už tam dávám jen semtam nějaké obecné plky, mazání diskuze a hodnotných příspěvků vs hromada braku - bulvár je poměrně přený výraz, který mě napadá, je to sice kultivovanější než mediální bulvár, ale bulvár to je...

    Tady odbočím - osobně mě překvapilo, že se mi poslední dobou do zpráv dostaly i zprávy z Blesku a byly IMO méně bulvární než zprávy z Reflexu - tedy časopis, který jsem si kdysi pravidelně kupoval pro zajímavý obsah a noviny, kterými jsem opovrhoval si časem prohazují svou pozici.

    Jo a ti Rusáci jsou fakt svině - ať už zmíníme záměrný hladomor - Ukrajina produkovala dostatek potravin, jen jim to Rusíci brali - nebo současnou situaci, kdy provokují vojenskou technikou a vojáky v blízkosti hranic, nebo podporují separatisty, kteří pak sestřelí civilní letadlo... a přestože se podařilo dopátrat, že šlo o ruskou raketu, ví se kde a kdy a odkud kam se to vezlo a přesto se nepodařilo potrestat vrahy :(

    Tady je rychlý náhled co vypátrali z dat na sociálních sítích (zkrácená verze, ale základ je z toho pochopitelný):
    How Bellingcat tracked a Russian missile system in Ukraine
    https://youtu.be/4EgTXJ-49IQ


    tady delší verze:
    CPEU4 - Main Stage - Eliot Higgins
    https://youtu.be/z3feWz6S6Us
    RIMSAK
    RIMSAK --- ---
    NJAL
    NJAL --- ---
    PALEONTOLOG: Mirne zajimavy fakt - log je, ale vidi ho jenom majitel/spravce klubu. Takze alespon v nekterych pripadech se stane, ze clovek zajde s WTF za spravcem klubu a dozvi se, ze ho smazl uberadmin.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam