• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    NVT
    NVT --- ---
    XCHAOS: Ty testy byly vyžadovány až do 60. let 20. století.
    A nebyly matematické. Byly to "testy gramotnosti" a byly sestaveny tak, aby v nich v podstatě nešlo uspět. Každý test měl 30 otázek, z nichž 30 muselo být zodpovězeno správně, jinak byl testovaný prohlášený za negramotného a nezpůsobilého volit. Časový limit byl 10 minut. Proti rozhodnutí (bílého) komisaře neexistovalo odvolání.
    Testy obsahovaly otázky typu
    Write every other word in this first line and print every third word in same line (original type smaller and first line ended at comma) but capitalize the fifth word that you write.
    nebo
    Write right from the left to the right as you see it spelled here.

    SALVATOR: Nástroj sám o sobě rasistický asi není. To jen jeho použití. Například když kladivem mlátíš pouze a výhradně černochy, trochu mi to rasismem zavání. Ale máš pravdu, v tom kladivu problém není.

    Testy si můžete vyzkoušet sami, na téhle adrese:
    Voting rights and the Supreme Court: The impossible “literacy” test Louisiana used to give black voters.
    https://slate.com/human-interest/2013/06/voting-rights-and-the-supreme-court-the-impossible-literacy-test-louisiana-used-to-give-black-voters.html

    Fakt by mě zajímalo, kolik lidí tady ohlásí, že v nich uspělo.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    XCHAOS: No, podle mě je matematika v první řadě nástroj. Takže může bejt asi tak rasistická, jako kladivo.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABAP: tak ono se stačí podívat na IQ testy, které museli absolvovat americký černoši v 19.století, aby mohli využít volební právo... asi v té době vznikl postoj, že "matematika je rasistická" (bohužel.... spíš ale matematika byla zneužita rasismem, než co jiného)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ABAP: A kolik Čechů by zvládlo zkoušky z češtiny pro imigranty?

    #kecy
    ABAP
    ABAP --- ---
    XCHAOS: Občas je to i naopak. Rodilý francouz z Limoges nezvládl zkoušky z francouzštiny pro imigranty.
    https://www.montrealgazette.com/news/article97744.html
    ABAP
    ABAP --- ---
    CROSS: V německé části Švýcarska se s českou školní němčinou domlouvá překvapivě dobře, ve frankofonní Romandii vůbec. Po letech mi příjde, že mají podobný perverzní smysl pro radost z prznění spisovné školní němčiny a němce moc nemusí.
    Francouzštinu v německé části ve škole sice mají, ale tasí ji nepříliš ochotně, v Romandii se na dotaz v němčině tváří vyloženě uraženě a pivo ti barbaři točej to dvoudecáků. Přejetí hranice ve vlaku poznáte, okamžitě přestane hlášení stanic v němčině.
    Všiml jsem si, že v rámci jedné a stejné firmy spolupráce poboček přes na mapě neviditelnou hranici prostě skřípe.
    Němčina obyvatel Ticina má huhňavej italskej přízvuk. Až tak, že v Curychu na úřadě při výměně občanky paní z Ticina po pozdravu odmítli a posílali na její ambasádu. Omluvila se, že nevěděla, kde má Švýcarsko v Bernu ambasádu.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    On je to pry obecne fenomen - v tech byvalych koloniich se mluvi "sto" let pozadu. Hodne je to pry znat i v jizni americe vs spanelsku. Kazdopadne jsem rad za "sedlackou" francouzstinu, clovek se sice s obtizema, ale preci jen nejak domluvi.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CROSS: mírně zajímavý fakt: šokovalo mi, že Paříž je jediné milionové francouzské město. Marseille má našlápnuto, ale zatím není. Lyon a Toulouse jsou velká asi jako Brno, pak mají pár Ostrav a velkou spoustu Plzní. Na druhou stranu, Paříž s předměstími (což dneska asi už nemá cenu rozlišovat) je docela megalopole, které se Praha se středními Čechami nebudou blížit ještě hodně dlouho (u nás je Velká Praha dost řídce zalidněná a za jejími hranicemi budou ta předměstí spíš v tom americkém stylu, teda možná naštěstí).

    copak francouzština z Quebecu... ale v Indii se mluví čistou viktoriánskou angličtinou, plnou slov a frází. které se v Británii i v USA už nepoužívají EU po Brexitu a Indie by měli udělat nějakou jazykovou dohodu o vzájemném uznávání svých zkomolených angličtin; Rusy s jejich "Aj chev" výslovností tam ovšem nechceme :-)
    CROSS
    CROSS --- ---
    Tak tý švýcarský francouzštině je taky mnohem líp rozumět (teda pro mě jako cizince), kromě toho, že používaj normální číslovky mluvěj taky pomalejc. V kanceláři (Ženeva) máme většinu Francouzů a jen pár místních, a je to fakt slyšet. A na vsi je naopak slyšet, kdo je místní, a kdo francouzská náplava. Nicméně ty rozdíly, třeba mezi jednotlivými frankofonními kantony, jsou celkově vzato zanedbatelný ve srovnání s níže zmíněnou němčinou. Moje německá kolegyně říkávala, že na SRF nerozumí ani předpovědi počasí.

    BLOWUP: tak pařížani, to budou takový pražáci Francie, že jo. Ovšem nejvíc se, co tak slýchám, Francouzi posmívaj Kanaďanům z Quebecu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BLOWUP: to celkem odpovídá mé vlastní klasifikaci, Švýcarsko jsem označil za "vidláckou utopii". Od většinového EU přístupu se odlišuje třeba jistou servilitou vůči automobilismu (prostě se tak nějak zasekli v 60.letech, v tomhle ohledu)... ale třeba absenci retardérů ocením i jako těžce naložený solární cyklista :-)

    Těch detailů je spoustu, třeba mi pobavilo, když do Švýcarska mířilo unesené dopravní letadlo, tak se letecký dispečink nedovolal na velitelství letectva, které o víkendu neúřaduje, takže nevzlétly stíhačky :-) Do jisté míry - tak to má být, válku mimo úřední hodiny přece nechce nikdo, lidi mají nárok na svůj klid... #offtopic
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    XCHAOS: jj, moje frankofonni exmanzelka byla frustrovana z toho, ze kdyz v Parizi promluvila, posmivali se ji kvuli jeji „sedlacky francouzstine“ coz byla celkem ironicka situace.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BLOWUP: Tak rozdíl mezi samostatným jazykem a nářečím je občas zvláštní. Spousta oddělených jazyků je naopak vzájemně srozumitelných (dánština-norština-švédština, čeština-slovenština), jiné jsou srozumitelné jedním směrem (polština čechům, ale překvapivě moc ne naopak, čeština je srozumitelná jihoslovanům, ale naopak moc ne, stejně tak češtině rozumí Ukrajinci, ale obráceně my jim moc ne, pokud se nesnaží mluvit "česky")

    Rétorománce a Ladiny jsem znal, to, že existuje alemánština jsem moc netušil, myslel jsem, že je to spíš jen přízvuk. Že nemá kodifikovanou písemnou podobu, to

    Mimochodem, švýcarská francouzština je se liší vtipnými detaily, třeba říkají skutečně 80 (huitante), místo spisovných divných 4x20 (quatre-vingts). Tohle jsem kupodivu věděl i nějak sám od sebe, a je to taky mírně zajmavý fakt :-)
    Swiss French - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_French
    ABAP
    ABAP --- ---
    Ze Swytzerdütsch se po pár letech dá něco pochytit. Lahůdka je Retorománština. Tam našinec nechytí ani slovo, ani předmět hovoru. Na první poslech jsem to zařadil někam do Transylvánie.
    Rumantsch - la lingua naziunala I Sprachenland Schweiz I Romanisch I Dok I Cuntrasts I RTR Films
    https://www.youtube.com/watch?v=WG_5NuzOr38
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    XCHAOS: ty dialekty nesrozumitelny nejsou, ony plynule prechazeji do dialektu v Rakousku nebo jiznim nemecku a kdyz clovek po case jeden trochu vyposloucha tak jim rozumi az na jednotlivy slova vicemene vsem.

    Co je jiny je jejich vyznam: v Rakousku nebo Nemecku ma „spisovna“ nemcina vetsi vyznam nez dialekty, kazdej ji ovlada a je i vic slyset, dialekty slysis vicemene v privatnim kontaktu. Ve Svycarsku je to (skoro) naopak, televize, radio, obchody, skola - vsude se mluvi dialektem a svycari sami berou spisovnou nemcinu jako cizi jazyk kterej se ucej az teprve ve skole a spousta z nich ho umi pouzivat jenom s obtizema.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    ATUARFIK: taky sem se nechytala, když se mi slečna představila jako šaván :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    SPIKE411: stejný okruh významů - mohli bychom možná říct i stejný gyros významů :)

    #kecy
    NVT
    NVT --- ---
    HAR4NT: Například za Annie Girardot se ve své době otočil kdekdo.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: no jo, skutečně. Můj švýcarský známý varoval, že švýcarská němčina je nesrozumitelná, naštěstí se mnou mluvil anglicky :-)
    Švýcarská němčina – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsk%C3%A1_n%C4%9Bm%C4%8Dina
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Oficiálně se to jmenuje nejvyšší allemánština, a jestli tomu někdo rozumíte víc, než každý pátý slovo, beru si vás na příští výlet do Alp s sebou.

    Früecher isch aues besser gsi (SRF)
    https://www.youtube.com/watch?v=0rgGQkXJHlQ
    CDR
    CDR --- ---
    ale kodifikace spisovné "švýcarštiny" opravdu není .)

    Rétorománština – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9torom%C3%A1n%C5%A1tina
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    OMNIHASH: Švýcarština :⁠-⁠D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam